Медична реформа під мікроскопом: стосунки «лікар – пацієнт» виходять на новий рівень
Інформація до новини
  • Переглядів: 969
  • Автор: Дрозд О.
  • Дата: 2-11-2017, 08:18
2-11-2017, 08:18

Категорія: Корисно знати, Полезно знать

Медична реформа під мікроскопом: стосунки «лікар – пацієнт» виходять на новий рівень   Нинішня осінь врожайна на затвердження важливих і довгоочікуваних реформ: освітня, пенсійна, медична. Усі вони не сходять з вуст як високопосадовців, так і простих людей. Чого чекати від новацій? Як зміни вплинуть на якість життя пересічних громадян? Нагальні питання, котрі потребують детальних роз’яснень. Зараз у фокусі підвищеної уваги перебуває реформа медичної галузі, яка нещодавно була схвалена Верховною Радою. Телефонуючи на гарячу лінію прес-центру ПАТ «Сумське НВО», відвідувачі корпоративного ресурсу діляться своїми побоюваннями щодо доцільності втілення певних ініціатив. Щоб розвіяти їхню тривогу, ми вирішили розібратися, що ж конкретно пропонують українцям під виглядом перетворень.

 

Що буде з медзакладами й хворими?

Профільне міністерство очікує, що з 1 січня 2018-го розпочнеться зміна моделі фінансування системи охорони здоров’я в Україні в первинній ланці. З наступного року кожен сам зможе обрати собі лікаря незалежно від місця реєстрації, а гроші, які держава надаватиме на пацієнта, закріплюватимуть за ним. Мета реформи – запровадження системи, коли держава платитиме за конкретну медичну послугу, по яку людина звертатиметься до лікарні.
«Послуга в лікарні не буде платною – лікарня вестиме облік усіх наданих послуг і виставлятиме рахунок Національній службі здоров’я (незалежний від постачальників (лікарень, місцевої влади, МОЗу) орган – Авт.). До кожної послуги буде тариф, і дана служба гарантовано заплатить лікарні за цю медичну послугу. Ми хочемо, щоб медустанови стали комерційними підприємствами, щоб вони виставляли рахунки не людині, а державі й отримували за це оплату», – наголосив заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.
Статус бюджетників для медиків скасовують, вони отримуватимуть не фіксовану зарплатню, а таку, що залежатиме від кількості людей, котрі до них звернулися.
Як пояснюють експерти Реанімаційного пакета реформ, щороку парламент схвалюватиме список послуг, котрі гарантуватиме держава, а які сплачуватиме пацієнт. Цей перелік буде поширюватися на всю країну. Діятиме також єдина тарифна сітка незалежно від того, де цю послугу надають.
МОЗ прорахувало вартість послуги на первинному рівні: 370 грн на одного пацієнта з відповідними віковими коефіцієнтами (скажімо, за людей старшого віку, щоб вони не лишилися без медичної допомоги, держава платитиме більше). Уся вторинна і третинна ланки працюватимуть за старими правилами, аж доки фахівці міністерства не визначать потребу людей у таких послугах та їхню вартість. Ця робота може зайняти приблизно два роки.
Важливо, що відколи зміни запрацюють, людина має спершу звертатися тільки до сімейного лікаря. Безплатної можливості з власної ініціативи піти до вузького спеціаліста – ЛОРа, невролога тощо – більше не буде, спрямувати до нього має сімейний лікар. Чи йти до пацієнта додому, вирішуватиме лікар з огляду на те, в якому стані той перебуває.
Стовідсотково безоплатною і гарантованою буде первинна (допомога лікарів первинної ланки – педіатрів, терапевтів, сімейних лікарів, що працюють у поліклініках, амбулаторіях або мають приватну практику), екстрена (невідкладна допомога – термінові операції, в тому числі гострий серцевий напад, інсульт, апендицит, переломи) й паліативна (допомога пацієнтам, що мають смертельні захворювання, щоб полегшити їхні страждання, перш за все – надання адекватного знеболювання) допомоги, ведення вагітності й пологи та меддопомога дітям до 16 років. Крім того, в разі гострої травми звернутися до травматолога можна буде без відповідного направлення сімейного лікаря.

 

Де шукати сімейного лікаря?

На цей випадок міністерство розробило рекомендації. З основними пропонуємо ознайомитися далі.
По-перше, вашим лікарем може бути педіатр, терапевт і сімейний фахівець. Обрати його можна не за місцем прописки, але обов’язково слід підписати декларацію про наміри лікуватися саме в нього. Оформити цей документ пацієнт може будь-коли, навіть під час першого звернення. Її підписують безстроково. Декларація чинна доти, доки ви не вирішите змінити лікаря.
По-друге, за відсутності інформації про сімейних лікарів необхідно звернутися до місцевого відділу охорони здоров’я, де вам мають надати затребувані відомості.
По-третє, незабаром планується створення єдиної відкритої електронної бази, прив’язаної до мапи, де також з’явиться змога обрати лікаря, до якого зручно і швидко дістатися.


При підготовці матеріалу були використані публікації, розміщені в газеті «Урядовий кур’єр» та на сайті МОЗу

Хмарка тегів

Архів новин

Липень 2018 (10)
Червень 2018 (25)
Травень 2018 (25)
Квітень 2018 (30)
Березень 2018 (32)
Лютий 2018 (25)
^