Кусючі тарифи: за тепло і гарячу воду доведеться платити удвічі більше
Інформація до новини
25-05-2016, 09:17

Категорія: Актуальне інтерв'ю, Актуальное интервью

Кусючі тарифи: за тепло і гарячу воду доведеться платити удвічі більше    Українці не встигають оговтатися від одних тарифів, як запроваджуються нові. Черговим ударом по родинних бюджетах стало підвищення з 1 травня вартості природного газу, що невідворотно потягло за собою здорожчання інших послуг, як-то: опалення й гаряче водопостачання. Скільки тепер доведеться платити і за рахунок чого можна заощадити, говоримо сьогодні з заступником директора Дирекції «Котельня Північного промислового вузла» Іриною Рибальченко.


Тарифна арифметика
За словами Ірини Анатоліївни, ціна на блакитне паливо, що використовується теплогенеруючими підприємствами для виробництва теплової енергії, зросла у 2,3 рази: із 2503,44 до 5674,70 грн. за тис. м3. «Природний газ є основною складовою тарифів на опалення та гаряче водопостачання, а відтак їх збільшення виявилося неминучим. Зростання по країні приголомшливе і сягає до 95-100%», – відзначає співрозмовниця.
Дуже суттєво збільшаться і тарифи Котельної Північної промвузла. Власне, відповідно до рішення Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, із 1 липня 2016 року для споживачів КППВ тариф на опалення з урахуванням ПДВ складе 1235,91 грн. за 1 Гкал (із приладами обліку) та 33,82 грн. за 1 м2 (без них). За гарячу воду доведеться також викласти чималеньку суму. Містянам, які мають лічильники і чиї оселі обладнані рушникосушками, нараховуватиметься 72,90 грн. з ПДВ за 1 м3; а от ті, у кого рушникосушок немає, платитимуть по 67,27 грн. за 1 м3. З абонентами, котрі послуговуються нормами споживання (не мають приладів обліку), ситуація виглядає таким чином: 40 л гарячої води на добу «виллється» у 87,48 грн., 56 л – 122,47 грн., 78 л – 170,59 грн., 92 л – 201,20 грн., а 120 л на добу – аж у 262,44 грн.
Математика виходить гнітюча. Ірина Рибальченко відверто говорить, що коли жодним чином не заощаджувати, то нові ціни на послуги будуть непідйомними для більшості сумчан. Наприклад, за обігрів середньостатистичної квартири площею 50 м2 до останнього підвищення вартості природного газу абоненти КППВ, котрі не мають лічильників, сплачували 871,50 грн. на місяць (50 м2 х 17,43 грн./м2). При новому тарифі в 33,85 грн./м2 сума сягне вже 1692,50 грн., а це 94,2% зростання. Родинам, чиє житло облаштоване приладами обліку, за аналогічне помешкання нараховуватимуть: 0,84 Гкал х 1235,91 грн.=1038,16 грн. на місяць (раніше ціна складала 533,57 грн. щомісячно, тобто тариф збільшено на 94,6%).
На 85,96% зріс і тариф на гаряче водопостачання, що обліковується. Приміром, із 1 липня за спожиті 2 куби доведеться віддати 145,80 грн. (2 м3 х 72,90 грн.) замість 78,40 грн. (2 м3 х 39,20 грн.), котрі наразі є актуальними. Аналогічне підвищення стосується і сімей, котрі сплачують за гарячу воду за нормами. Зокрема, родина, що складається з 3 осіб, за 30 днів користування гарячим водопостачанням у платіжках побачить від 262,44 грн. (при 40 л на добу) до 787,32 грн. (при 120 л на добу).


Вихід один – утеплюватися
«Теплопостачальники жодним чином не впливають на тарифну політику держави. На своєму рівні ми можемо мінімізувати споживання енергоресурсів, запроваджуючи енергоефективні заходи на котельні. Але зусиль самих тепловиків замало, щоб економія стала відчутнішою. Високі тарифи – це наша спільна біда зі споживачами, отож нам потрібно діяти разом, щоб суми в платіжках за житлово-комунальні послуги не призводили до нервових зривів», – говорить Ірина Рибальченко.
Вона акцентує увагу, що температура повітря у квартирі залежить не лише від якості опалення або кількості обігрівачів, а й від правильної теплоізоляції зовнішніх конструкцій будівлі. Відтак перше, що необхідно, – провести енергоаудит. «Адже перед тим, як лікувати хворого, потрібно з’ясувати, де і що в нього болить. Скільки тепла втрачається через старі вікна? Де протікають труби? Наскільки «бояться» морозу стіни в вашій оселі? Де горять зайві лампочки? Дати відповіді на всі ці запитання допоможе саме енергоаудит, після чого вже варто братися за справу», – продовжує Ірина Анатоліївна.
Співбесідниця нагадує, що третину теплової енергії будинки втрачають через неправильно теплоізольовані стіни, а ще 15-25% «вилітає» у вікна. Таким чином, до наступного опалювального сезону заступник директора КППВ наполегливо рекомендує всім скерувати свої зусилля на боротьбу з цими «поглиначами» тепла. Ірина Рибальченко радить підходити до вибору товщини утеплювача стін кожного будинку індивідуально, проте додає, що навіть тонка ізоляція поліпшує мікроклімат житла.
Зменшити втрати теплової енергії допоможе також належне утеплення вхідних дверей та дерев’яних віконних рам. Якщо ж фінансові можливості дозволяють, то краще за все сприятимуть економії металопластикові вікна з подвійним або потрійним склінням, а коли ще і встановити склопакети на балконах та лоджіях, то це дасть змогу скоротити втрати тепла практично на чверть.
«Всі ці поради адресовані передусім мешканцям будинків, де встановлені лічильники теплової енергії. Якщо ж прилади обліку відсутні, на вартості опалення такі ощадні заходи не позначаться. Хоча плюс від них все рівно буде, бо відпаде необхідність купувати додаткові обігрівачі та спалювати електроенергію, котра, як відомо, теж істотно піднялася в ціні», – зауважує співбесідниця.


Термомодернізація на 100%
Коли підходити до енергоефективності власного житла більш глобально, то варто поміркувати про модернізацію індивідуальних теплових пунктів (ІТП), встановлення балансувальних клапанів і, звичайно ж, радіаторних терморегуляторів на внутрішньобудинковій системі опалення.
Як відзначає Ірина Рибальченко, сучасне обладнання в ІТП дозволяє підтримувати не тільки комфортну температуру в квартирах, а й враховувати витрати на споживання тепла та забезпечувати економію енергоресурсів. Відбувається це завдяки автоматизованому регулюванню відпуску теплової енергії відповідно до заданого розкладу та з урахуванням зовнішньої температури повітря. Індивідуальні теплові пункти значно ефективніші за центральні, утім багатьох споживачів зупиняє їхня вартість. Окупляться вони через 3-5 років.
Крім того, посприяти підвищенню енергоефективності систем опалення можуть автоматичні балансувальні клапани, котрі дозволяють варіювати температуру в різних приміщеннях будівлі. «Коли система опалення незбалансована, то в одних квартирах обов’язково буде жарко, а в інших – холодно. У такому випадку нам нічого не лишається, як підвищувати температуру теплоносія. Але чи вихід це? Безперечно, одні мешканці зігріються, а от у решти температура підніметься настільки, що вони будуть змушені відкривати кватирки і при цьому платити за випущене в атмосферу тепло. А нині це, дійсно, величезна розкіш», – продовжує Ірина Анатоліївна.
Ще один енергоощадний помічник – радіаторний терморегулятор. Завдяки спеціальним датчикам такі прилади налаштовують подачу теплоносія в радіатори з урахуванням температурного режиму, обраного для кожної окремо взятої кімнати у вашій квартирі.


Держава допоможе
Як бачимо, енергозаощадження прямо впирається у фінанси, а українці останніми роками суттєво збідніли з огляду на непросту економічну й політичну ситуацію в державі. Тож що робити? Наша співрозмовниця рекомендує всім, хто воліє зайнятися економією ресурсів, скористатися урядовою програмою, що дає змогу отримати відшкодування частини витрат на утеплення та модернізацію житла.
«Кредитна програма «Ощадний дім», яку реалізує ПАТ «Ощадбанк», справді, діє. До неї звернулося вже чимало українців, утепливши стіни своїх будинків, замінивши вікна, придбавши лічильники, радіатори, теплові насоси, сонячні колектори тощо. Відгуки схвальні, тому раджу спробувати і нашим споживачам. Згідно з даною програмою, держава компенсує до 30% суми кредиту на придбання матеріалів та обладнання, а особам, які оформили субсидії, відшкодування досягає 70%», – зауважує заступник директора КППВ.
Щоб довідатися, як одержати кредит «Ощадний дім», можна звертатися до відділень «Ощадбанку», зателефонувати на гарячу лінію даної фінустанови за номером: 0800 210 800 або завітати на її сайт: http://www.oschadbank.ua/.

Хмарка тегів

Архів новин

Липень 2018 (10)
Червень 2018 (25)
Травень 2018 (25)
Квітень 2018 (30)
Березень 2018 (32)
Лютий 2018 (25)
^